Kalendarium

Aktualnie znajdujesz się na:

8 stycznia 1919

Pierwsza próba opanowania Szubina.

– Na posiedzeniu Wydziału Wykonawczego Rady Robotniczo-Żołnierskiej przedstawiciele Naczelnej Rady Ludowej i Niemieckiej Rady Ludowej podjęli decyzję o rozwiązaniu Rady,

– Komisariat NRL wydał odezwę informującą o przejęciu władzy w Wielkopolsce. Zapowiedziano, że: „celem polityki naszej jest zawsze Zjednoczona Niepodległa Polska z własnym wybrzeżem morskim”. Jednakże zachodnie granice zachodnie zostaną ustanowione podczas kongresu pokojowego.

– Powstańcy zaatakowali Szubin. Pomimo przewagi liczebnej z powodu braku skoordynowania i łączności poniesiono porażkę. Poległo 23 żołnierzy. W związku z niepowodzeniem w walce o Szubin stracono również na rzecz Niemców Żnin, Złotniki Kujawskie oraz Łabiszyn.

– Walki w rejonie Chodzieży. Podjęto próbę odzyskania miasta. Pierwszy atak został odparty. Dopiero przełamanie oporu od wschodu i zajęcie dworca kolejowego przyniosło skutek. Jednak porażka w walkach o Szubin zmusiła Dowództwo Główne do wydania rozkazu opuszczenia Chodzieży. Poległo 24 powstańców a 62 zostało rannych.

– Ppor. Dr Bernard Śliwiński został dowódcą frontu południowo-zachodniego, tzw. „Grupy Leszno”.