Miejsca Pamięci

OBORNIKI (miasto powiatowe)

1. Kamienna tablica z 1948 r. na domu przy ul. Powstańców Wlkp. 10 przypomina, że tu wydano pierwszy rozkaz do zbrojnego powstania. Tablicę ufundowało obornickie koło Związku Powstańców Wielkopolskich.

2. Na skwerze między dwiema jezdniami ul. Paderewskiego stoi wielki głaz z metalową tablicą przypominającą zasługi Ignacego Jana Paderewskiego (głównie polityczne). Był on 26 XII 1918 r. witany owacyjnie na stacji kolejowej w Obornikach, gdy jechał z Gdańska do Poznania, gdzie jego przyjazd przyspieszył wybuch powstania wielkopolskiego. Kamień spoczywa na niskim cokole betonowym. W 65-lecie wybuchu powstania ul. Różaną przemianowano na ul. Paderewskiego, a pomnik odsłonięto 3 V 1984 r. z inicjatywy Stronnictwa Demokratycznego.

3. Na cmentarzu parafialnym, na prawo od wejścia od strony ul. Cmentarnej, znajduje się kwatera grobów poległych powstańców wielkopolskich, otoczona ogrodzeniem łańcuchowym na murowanych słupkach. Wewnątrz na dziesięciu grobach położono płyty betonowe z wypisanymi nazwiskami pochowanych pod nimi osób i stylizowanymi krzyżami przypominającymi order Virtuti Militari. Zginęli oni między 2 I a 13 II 1919 r. na północnym froncie powstania (LS w dwóch przypadkach podaje nieco inną formę nazwiska). Ponad kwaterą wznosi się okazały pomnik z 1929 r. z dużych kamieni, zwieńczony krzyżem. Na nim we wnęce widnieje tablica z nazwiskami i napisem ku czci powstańców, ozdobiona wizerunkiem orła i gałązkami laurowymi.