Miejsca Pamięci

ODOLANÓW (miasto w powiecie ostrowskim)

1. W parku przy ul. Wiosny Ludów w lipcu 1923 r. ustawiono pomnik powstańców wielkopolskich, który po zniszczeniu przez hitlerowców został odbudowany w zmienionej formie i odsłonięty 21 I 1962 r. Po odnowieniu został ponownie odsłonięty 1 IX 2006 r. Na niewielkim podwyższeniu i obszernym prostopadłościennym cokole widnieje z przodu tablica kamienna z nazwiskami 74 osób z dawnego powiatu odolanowskiego poległych w latach 1918-19 (LS wymienia 13 z nich), a po bokach – dwie tablice ku czci poległych żołnierzy i ofiar obozów z lat II wojny światowej. U góry znajduje się mniejszy element – ścięty ostrosłup z metalowym krzyżem powstańczym, zwieńczony rzeźbą orła w koronie.

2. Czarna tablica kamienna na domu przy ul. Kaliskiej 19 przypomina miejsce, gdzie od listopada 1918 r. zbierała się Powiatowa Rada Ludowa i skąd wyszło hasło do powstania oraz pierwsze jego kadry. Tablicę ufundował Związek Powstańców Wielkopolskich. Figurująca na niej data wmurowania – grudzień 1918 r. – jest błędna.

3. Na cmentarzu parafii św. Marcina przy ul. Chwaliszewskiej, na prawo od głównej bramy, znajduje się grób symboliczny. Przykryty jest płytą kamienną, na której umieszczono duży krzyż z czarnego kamienia z napisem ku czci pomordowanych w Katyniu oraz dwie tablice, upamiętniające poległych powstańców wielkopolskich i członków konspiracyjnej grupy „Błyska” z 1945 r.

4. Na tym samym cmentarzu, za krzyżem po lewej stronie głównej dróżki, pochowany jest Franciszek Sójka (1898-1919), szeregowiec z 1. kompanii odolanowskiej, śmiertelnie ranny 14/15 I w czasie nocnej potyczki o Granowiec. Grób nakryty jest płytą ze sztucznego kamienia i ma taki sam niski nagrobek z czarną tablicą. Na mogile położona jest dodatkowa tablica kamienna z wyrytym napisem informującym, że jest to pierwsza ofiara powstania w Odolanowie. Imię F. Sójki nosi ulica w centrum miasta.