Miejsca Pamięci

PONIEC (miasto w powiecie gostyńskim)

1. Na frontowej ścianie ratusza, przy południowo-zachodnim narożniku, widnieje niewielka czarna tablica z 1959 r. Umieszczono na niej herb miasta, krzyż powstańczy oraz napis ku czci żołnierzy batalionu ponieckiego walczącego w powstaniu wielkopolskim.

2. Na należącym do policji budynku przy ul. Polnej oznaczono tablicą siedzibę komendy frontu grupy „Leszno” w powstaniu wielkopolskim i odcinka ponieckiego, którym dowodził Bernard Śliwiński (patrz niżej, nr 4).

3. Przed tym budynkiem w 1966 r., w czasie obchodów 1000-lecia państwa polskiego, ustawiono pionowo niewielki kamień w hołdzie powstańcom wlkp., z białą marmurową tablicą ozdobioną polskim orłem.

4. Na domu przy ul. Śliwińskiego 5 w kwietniu 1988 r. odsłonięto czarną kamienną tabliczkę informującą, że tu urodził się podpułkownik dr Bernard Śliwiński (1883-1941), w powstaniu wielkopolskim organizator i dowódca oddziałów grupy „Leszno”, patron miejscowego hufca ZHP. Z tej okazji przebiegającą tędy ul. Sienkiewicza przemianowano na ul. Śliwińskiego.

5. Na budynku Gimnazjum (ul. Szkolna 9) znajduje się wmurowana w 2002 r. tablica kamienna ku czci patrona szkoły – Bernarda Śliwińskiego (patrz wyżej). Zdobi ją wizerunek krzyża powstańczego.

6. Na cmentarzu parafialnym (znajdującym się przy ul. Krobskiej), tuż przy głównej bramie po jej lewej stronie, urządzono kwaterę 21 grobów powstańców wielkopolskich i śląskich.

7. Przy murze w południowej części tego cmentarza znajduje się od 1923 r. zbiorowy grób powstańców poległych w 1919 r. w okolicach miasta: Jana Drożdżyńskiego (patrz Miechcin), Józefa Kusza (patrz Waszkowo) i Andrzeja Piosika (w LS niewymienionego). W 2002 r. wystawiono na nim nowy okazały nagrobek z ciemnoszarego kamienia, zwieńczony stylizowanym orłem na tle krzyża. Na płycie grobu umieszczono napis Za wolność bohaterom i odlew krzyża powstańczego.

8. Na prawo od tego grobu pochowany jest w pojedynczej mogile Michał Kaźmierczak (1884-1960), dowódca kompanii ponieckiej w powstaniu wielkopolskim. Grób ma płytę ze sztucznego kamienia i ciemny nagrobek. Obok znajdują się cztery jednakowe groby żołnierzy polskich poległych w 1939 i 1945 r.