Miejsca Pamięci

RASZKÓW (miasto w powiecie ostrowskim)

1. Na Rynku, po wschodniej stronie ratusza, wznosi się od 24 XII 1957 r. pomnik powstańców wielkopolskich, ufundowany przez mieszkańców miasta i okolicy. Ustawiono go na miejscu pomnika odsłoniętego 3 V 1923 r., który zniszczyli hitlerowcy. Na podwyższeniu schodkowym i kwadratowym cokole stoi obelisk, na którym od frontu znajduje się wizerunek krzyża powstańczego. Na cokole widnieje kamienna tablica z napisem ku czci powstańców. Poniżej 14 IX 1990 r. umieszczono marmurową tabliczkę dotyczącą poświęcenia pomnika. Z czterech boków ustawiono wazony na postumentach.

2. W kościele parafialnym, w kruchcie pod wieżą, znajduje się tablica marmurowa, ozdobiona u góry wizerunkiem krzyża powstańczego. Wypisano na niej nazwiska czterech parafian poległych w powstaniu wielkopolskim (spośród nich w LS figuruje tylko F. Śniegocki – patrz niżej, błędnie zapisany jako Śnigocki) oraz 40 powstańców zmarłych później.

3. Na cmentarzu parafialnym (znajdującym się przy ul. Koźmińskiej), blisko wejścia po prawej stronie, pochowany jest w grobie rodzinnym Franciszek Śniegocki (1899-1919), szeregowiec z 5. kompanii 12. pułku strzelców wielkopolskich, poległy 6 II pod Zdunami. Mogiła kryta płytą betonową ma taki sam nagrobek z czarną tablicą informacyjną (z błędnym rokiem śmierci 1918).