Miejsca Pamięci

SŁUPIA KAPITULNA (gmina Rawicz, powiat rawicki)

1. Frontowa ściana Szkoły Podstawowej (budynek nr 117) została częściowo oblicowana kamieniami granitowymi. Pośrodku w 50. rocznicę wybuchu powstania wmurowano czarną kamienną tablicę z małym krzyżem powstańczym w zwieńczeniu, upamiętniającą siedmiu mieszkańców wsi poległych w lutym i czerwcu 1919 r. (LS w dwóch przypadkach podaje nieco inną datę śmierci) oraz porucznika Stanisława Węcłasia (1885-1941), zamordowanego przez hitlerowców za udział w powstaniu wielkopolskim.

2. Na ścianie kościoła parafialnego, na lewo od wejścia, widnieje czarna kamienna tablica z nazwiskami ks. Juliana [Juliusza] Śledzińskiego (patrz niżej) i 12 parafian poległych w powstaniu wielkopolskim (LS odnotowuje dziewięciu z nich) oraz Stanisława Węcłasia (patrz wyżej).

3. Po wschodniej stronie kościoła pochowano ks. Juliusza Śledzińskiego (1876-1919), tutejszego proboszcza, zamordowanego 14 I przez Grenzschutz w czasie, gdy wraz z bezbronną ludnością uciekał przed atakiem niemieckim. Obszerny grób ziemny, odnowiony w 2007 r., otacza krawężnik betonowy. Nagrobek ze sztucznego kamienia ma płaskorzeźbiony krzyż z głową Matki Boskiej i poniżej tablicę informacyjną.

4. W odległości 1 km na wschód od wsi, nieco w bok od rozwidlenia dróg polnych do Sów i Podborowa, ustawiono pomnik na miejscu śmierci ks. Juliusza Śledzińskiego (patrz wyżej). Ma on formę pionowej płyty ze sztucznego kamienia z wyrytym napisem, po bokach której umieszczono metalowe krzyże. Poprzedni pomnik stojący w tym miejscu zniszczyli hitlerowcy.