Miejsca Pamięci

SOLEC KUJAWSKI (miasto w powiecie bydgoskim)

1. Przy kościele św. Stanisława (przy ul. 23 Stycznia) w 1999 r. odsłonięto pomnik, ufundowany przez mieszkańców ziemi soleckiej i związki kombatanckie. Ma on kształt pionowo ustawionego kamienia, zwieńczonego metalową płaskorzeźbą orła przedstawionego na tle krzyża. Niżej znajduje się tablica W hołdzie tym, co cierpieli za wiarę i niepodległość Polski oraz daty 1918-21 i 1939-89.

2. Na cmentarzu znajdującym się przy tym kościele, na lewo od wejścia, pochowano w zbiorowym grobie Michała Dyrdę z Jaksic i Franciszka Piotrowskiego z Pęchowa, poległych w 1919 r. w starciu pod pobliską Chrośną. Na zwieńczonym krzyżem okazałym nagrobku umieszczono cztery tablice z napisami oraz płaskorzeźbę Chrystusa podtrzymującego poległego umundurowanego powstańca. Wokół postawiono ozdobne ogrodzenie betonowe, w którego narożnikach znajdują się kamienne znicze. Powstańców ekshumowano na to miejsce 29 III 1921 r. z pierwotnego miejsca pochówku w lesie pod miastem, a nagrobek po zniszczeniu przez hitlerowców postawiono na nowo w 1945 r.

3. W lesie przy drodze do Chrośnej, 150 m na południe od skrzyżowania z obwodnicą szosą nr 10, stoi drewniany „krzyż powstańców wielkopolskich”, upamiętniający walki toczone w lasach w okolicach Solca. Ustawiony został w 1925 r. z inicjatywy miejscowego nadleśnictwa. We wrześniu 1939 r. hitlerowcy go ścięli, ale został przechowany przez tutejszego leśniczego i postawiony ponownie 29 VI 1946 r. Stojący obecnie w tym miejscu nowy krzyż został poświęcony 5 VII 1997 r.