Miejsca Pamięci

SULMIERZYCE (miasto w powiecie krotoszyńskim)

1. Pośrodku Rynku od 1966 r. leży głaz z metalowym orłem i taką samą tablicą z napisem ku czci walczących w powstaniach w latach 1848 i 1863, w powstaniu wielkopolskim, kampanii wrześniowej i okupacji hitlerowskiej, którzy czynem i krwią serdeczną swe umiłowanie do ziemi ojczystej świadczyli. Głaz spoczywa na cokole murowanym z kamieni polnych. Po bokach umieszczono dwa znicze blaszane.

2. Przy północno-zachodnim narożniku starego cmentarza przy ul. Starokościelnej, po zewnętrznej stronie ogrodzenia, wzniesiono w 1968 r. kopczyk z kamieni spojonych zaprawą. Umieszczona na nim tablica kamienna, ozdobiona krzyżem powstańczym, upamiętnia miejsce śmierci Piotra Zielezińskiego (1873-1919), szeregowca ze Straży Ludowej, który poległ 31 I (według LS 30 I) w czasie ataku niemieckiego na Sulmierzyce.

3. Na tym cmentarzu, na lewo od głównego wejścia, pochowano wspomnianego wyżej Piotra Zielezińskiego. Grób ma obramowanie betonowe i taki sam zwieńczony krzyżem nagrobek stylizowany na kamień naturalny, z czarną tablicą informacyjną i owalnym zdjęciem poległego. Na przedniej części obramowania umieszczono tablicę z wizerunkiem krzyża powstańczego i informacją, że spoczywa tu powstaniec wielkopolski, który poległ za wolność Ojczyzny.

4. W głębi cmentarza spoczywa Telesfor Fibak (1870-1929), dowódca kompanii sulmierzyckiej w powstaniu wielkopolskim. Grób ma płytę betonową oraz trapezowaty nagrobek z wyrytym krzyżem powstańczym i czarną tablicą informacyjną.

5. Na południowej ścianie wieży kościoła parafialnego upamiętniono miejsce, w które trafił pocisk niemiecki. Obok łuski naboju widnieje w ramce data 12.2.19.