Miejsca Pamięci

WRONKI (miasto w powiecie szamotulskim)

1. Pośrodku pl. Wolności stoi na wysokiej kolumnie figura Matki Boskiej. Z tyłu jej cokołu 11 XI 2008 r. odsłonięto kamienną tablicę przypominającą, że na wiecu, który odbył się tu 12 XI 1918 r., ogłoszono przejęcie rządów w mieście przez Radę Robotników i Żołnierzy, a następnie przystąpiono do usuwania symboli władzy pruskiej. Tablicę zdobią herb miasta krzyż powstańczy.

2-3. Przy rondzie na głównym skrzyżowaniu na Zamościu – części miasta położonej na prawym brzegu Warty – we wrześniu 1999 r. odsłonięto pomnik ku czci Wronczan, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Na niewielkim pagórku, na który prowadzą dwa biegi schodów, znajduje się głaz z umieszczonymi na nim orłem w koronie, tabliczkami z datami 1918-1919 i 1939 oraz herbem Wronek. U podnóża pagórka na ceglanej podstawie położona jest ukośnie kamienna tablica z napisem informacyjnym dotyczącym postawienia pomnika w 80. rocznicę powstania wielkopolskiego i 60. rocznicę wymarszu kompanii Obrony Narodowej „Wronki” we wrześniu 1939 r., udekorowana m.in. wizerunkiem krzyża powstańczego. W 2006 r. na głazie wmurowano tablicę upamiętniającą porucznika Jana Rzepę (1899-2005), najdłużej żyjącego uczestnika powstania. Metalowa tablica ozdobiona jest podobizną krzyża powstańczego.

4. Na terenie miasta w 2009 r. wytyczono ścieżkę dydaktyczną „Śladami powstania wielkopolskiego po ziemi wronieckiej”. Składa się ona z 11 przystanków we Wronkach i trzech na cmentarzach w gminie, zaopatrzonych w ilustrowane tablice informacyjne.