Miejsca Pamięci

ZIELONA GÓRA (miasto wojewódzkie)

1. Przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, na fragmencie dawnych murów obronnych przylegającym do budynku Kurii Biskupiej, od strony pl. Powstańców Wlkp. 19 XII 2003 r. odsłonięto czarną kamienną tablicę poświęconą pamięci żołnierzy powstania wielkopolskiego. U góry ozdobiona jest ona krzyżem powstańczym i wizerunkiem dwóch powstańców.

2. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej, blisko wejścia nr 2 po prawej stronie, urządzono Nekropolię Ofiar Komunizmu i Faszyzmu, składającą się z szeregu pomników upamiętniających wydarzenia z najnowszej historii Polski. Na jej terenie 20 XII 1999 r. z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odsłonięto niewielki głaz z metalową tablicą poświęconą Bohaterom Powstania Wielkopolskiego.

3. Na domu przy ul. Sienkiewicza 1 czarna tablica kamienna z 1958 r. zaświadcza, że tu od 1911 r. mieszkał mistrz blacharski Kazimierz Lisowski (1863-1935), urodzony w Piotrowie koło Śremu przywódca ludności polskiej na terenie Zielonej Góry. W 1919 r. był on założycielem tajnej organizacji niepodległościowej współdziałającej z powstaniem wielkopolskim. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej; uczczono go też nazwą ulicy w centrum miasta, przy której znajduje się Cech Rzemiosł Różnych i gdzie umieszczono tablicę informacyjną ze skróconym życiorysem. Pomnik K. Lisowskiego na pl. Powstańców Wlkp. ufundowało rzemiosło zielonogórskie 25 IX 1985 r., w 50. rocznicę zamordowania przez gestapo.

4. Przed murem z tablicą powstańczą 19 XII 2013 r. odsłonięto pomnik młodego dobosza-powstańca. Metalowa figura stoi na kamiennym cokole, na którym umieszczono napis w hołdzie dzieciom wszystkich wojen, powstań i zrywów narodowych.