Kalendarium

Aktualnie znajdujesz się na:

27 grudnia 1918

Wybuch Powstania Wielkopolskiego.

–  W południe pod Bazar dotarł pochód dzieci na cześć Paderewskiego. Całość obserwował tłum dorosłych, wśród których z pewnością nie brakowało Niemców.

– W obliczu eksplozji nastrojów propolskich, Niemcy zorganizowali własną manifestację. Najpierw, w południe przed gmachem Opery zgromadzono młodzież gimnazjalną. Następnie późnym popołudniem manifestacja Niemców przeszła ulicami miasta z Jeżyc do centrum miasta. Śpiewano pieśni nacjonalistyczne, zdzierano polskie i alianckie flagi, zdemolowano lokal Komisariatu NRL. Polacy pod Bazarem zagrodzili im drogę. Wtedy doszło do zamieszek spowodowanych przypadkowym strzałem.

– W pobliżu gmachu Prezydium Policji w Poznaniu dochodziło do wymiany ognia. Z budynku oddano strzały w kierunku przechodzących żołnierzy z kompanii ppor. Krauzego;  zginął Franciszek Ratajczak.

– Po rokowaniach, wieczorem niemiecka załoga Prezydium Policji w Poznaniu opuściła budynek, który w ramach polsko-niemieckich uzgodnień, obsadziło 24 Niemców i 24 Polaków.

– Z Kórnika, Pleszewa i Środy Wlkp. do Poznania wyruszyli ochotnicy, powstańcy.

– W stolicy Wielkopolski Powstańcy zajęli szereg obiektów, m.in. kilka poznańskich fortów, oraz Dworzec Główny.

­– Do potyczek doszło w innych rejonach Wielkopolski. Władzę przejęto m.in. w Pniewach. W tym dniu zginęło 7 osób, a ok. 30 odniosło rany.