Miejsca Pamięci

LWÓWEK (miasto w powiecie nowotomyskim)

1. Na budynku Gminnej Spółdzielni, stojącym na narożniku ulic Grobla i Powstańców Wlkp., wmurowano w 1975 r. metalową tablicę. Upamiętnia ona fakt, że 3 I 1919 r. w pobliżu tego miejsca uformował się oddział zbrojny, który wyruszył do walki na zachodnim froncie powstania wielkopolskiego. U góry tablica ozdobiona jest ona wizerunkiem krzyża powstańczego.

2. Przed domem stojącym w rozwidleniu ulic Opalenickiej i Pniewskiej, na cokole licowanym kostkami granitowymi stoi wysoki drewniany krzyż z metalową figurą Chrystusa. Krzyż poprzedza kamienne schodkowe podejście, po bokach którego znajdują się słupki z kostek granitowych. Na prawym słupku 14 IX 2002 r. umieszczoną brązową tablicę z wizerunkiem orła (w formie godła z lat międzywojennych) oraz napisem informującym, że jest to krzyż powstańców wielkopolskich, wzniesiony 15 IX 1934 r. powstańcom na chwałę, potomnym ku pamięci, zburzony w 1940 r., odbudowany w 1946 r. i odrestaurowany w 2002 r.

3. Przy ul. 3 Stycznia, niedaleko pałacu, wznosi się pomnik ku czci uczestników walk narodowowyzwoleńczych, wystawiony w 1973 r. (proj. Andrzej Pukacki). Ma on formę stylizowanego orła rozpostartego na dwóch betonowych pylonach. Niżej znajduje się napis z herbem miasta po lewej i krzyżem powstańczym po prawej stronie. Pomnik stoi na podstawie z płytek betonowych, a na prawo od niego umieszczono betonowy znicz.

4. Na ścianie kamieniczki przy ul. 3 Stycznia 1 znajduje się czarna marmurowa tabliczka, którą upamiętniono wymarsz 3 I 1919 r. oddziału powstańczego na front zachodni. Odsłonięto ją 3 I 2006 r. staraniem miejscowego Gimnazjum, które od 5 VI 2004 r. nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

5. Miejsce urodzenia Stefana Wittmanna (1899-1919; pierwszej ofiary powstania ze Lwówka, który zginął 11 II w niewoli i jest pochowany w Międzyrzeczu) – dom nr 11 przy ulicy nazwanej dziś jego imieniem – upamiętnia niewielka tabliczka kamienna. Odsłonięto ją 3 I 2005 r. również staraniem społeczności Gimnazjum.

6. Wśród tablic wmurowanych na południowej ścianie kościoła parafialnego jest metalowa tablica ku czci żołnierzy 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, dekorowana sylwetkami kawalerzystów na tle orła w koronie (proj. Tadeusz Chmurzyński). W wypisanej niżej historii pułku podkreślono, że wywodzi się on od ochotników, którzy 29 XII 1918 r. zorganizowali w Posadowie oddział powstańczy i po mszy św. odprawionej w kościele we Lwówku wyruszyli do walki. Tablica została odsłonięta 19 XI 1999 r.

7. Na cmentarzu parafialnym (położonym przy szosie wylotowej do Pniew), w jego północnej części przy dróżce równoległej do szosy, znajduje się zbiorowy grób powstańców wielkopolskich otoczony murkiem ze sztucznego kamienia. Na mogile 20 X 1923 r. poświęcono zwieńczony kamiennym krzyżem okazały nagrobek betonowy, na którym widnieje czarna tablica z nazwiskami pięciu osób poległych lub zmarłych w 1919 r. w różnych miejscach Wielkopolski, a po jej bokach wieńce laurowe. W związku z 90. rocznicą powstania mogiła została odrestaurowana.