Miejsca Pamięci

PNIEWY (miasto w powiecie szamotulskim)

1. Przed Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich (ul. Strzelecka 11a) znajduje się pomnik w formie niezbyt dużego głazu trójkątnego kształtu, z metalową tablicą – stylizowanym orłem, poświęconą powstańcom wielkopolskim 1918-1919, synom ziemi pniewskiej. Cokół pod głaz wykonano z cegieł klinkierowych. Pomnik odsłonięto na Rynku 22 XII 1983 r. i przeniesiono przed szkołę w 1988 r.

2. Na domu przy Rynku 5 (narożnik ul. Powstańców Wlkp.) znajduje się tablica metalowa z wypukłymi literami, która przypomina, że w latach 1918-19 zbierała się tu Rada Ludowa i dowództwo miejscowego oddziału powstańczego.

3. Podobna tablica na ścianie domu przy ul. Powstańców Wlkp. 1 (narożnik ul. Wolności) upamiętnia miejsce magazynu broni pniewskiego oddziału powstańczego w styczniu 1919 r.

4. W południowej części cmentarza (znajdującego się przy ul. Dworcowej) usytuowana jest zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich. Wewnątrz ogrodzenia łańcuchowego na zwieńczonych kulami słupkach znajduje się owalny klomb z dekoracją w kształcie krzyża maltańskiego, a po bokach rosną krzewy bukszpanu. Na betonowym pomniku wystawionym w 1925 r. wypisano nazwiska pochowanych tu 14 osób poległych w walkach pod Kamionną i Zbąszyniem oraz nazwisko piętnastego powstańca, ekshumowanego w 1971 r. (LS wymienia 14 z nich, w czterech przypadkach podając inną formę nazwiska czy imienia lub daty urodzenia). Na cmentarzu tym oznaczono biało-czerwonymi tabliczkami groby innych uczestników powstania wielkopolskiego.